13 Października kolejny Dzień Papieski

by admin | Październik 13th, 2013

mphoto

Pod hasłem „Jan Paweł II – Papież dialogu” 13 października obchodzony będzie XIII Dzień Papieski. W całym kraju odbywać się będą dyskusje, koncerty i modlitwy, których głównym motywem będzie potrzeba dialogu. Przed kościołami, jak co roku, zbierane będą pieniądze na rzecz Fundacji ?Dzieło Nowego Tysiąclecia? (FDNT), która finansuje stypendia dla zdolnej młodzieży z uboższych rodzin.

Obchody Dnia Papieskiego przygotowywane są w wielu miastach całego kraju, oprócz Warszawy będą to m.in. Katowice, Siemianowice, Zabrze i Kraków. Odbędą się tam spotkania, dyskusyjne i koncerty oraz uroczyste Msze św.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia opracowała konspekty zajęć lekcyjnych ? dla szkół wszystkich szczebli ? nawiązujące do zagadnienia dialogu, który jest głównym motywem tegorocznego Dnia Papieskiego.

Fundacja ?Dzieło Nowego Tysiąclecia” od 13 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. Obecnie objętych pomocą jest już 2500 osób z całego kraju.

Środki na stypendia uzyskiwane są przede wszystkim ze zbiórki prowadzonej w trakcie Dnia Papieskiego. Fundacja prowadzi kwestę kościelną w polskich i zagranicznych parafiach oraz publiczną na ulicach miast. Na Fundację można też odpisać 1 proc. podatku oraz przekazać darowiznę od organizacji i osób indywidualnych. Stałymi partnerami programu stypendialnego Fundacji są Narodowy Bank Polski, Poczta Polska Rozwoju Wsi Polskiej oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Obchody Dnia Papieskiego wykroczyły już poza Polskę i są organizowane m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych – zwraca uwagę ks. prał. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Odnosząc się do tematu tegorocznego Dnia Papieskiego ks. Drob ocenia, że dialog w Polsce jest dziś bardzo potrzebny. „Dialog zakłada umiejętność słuchania, tymczasem dziś w debacie publicznej jest to rzadkość: każdy mówi swoje, nie jest nastawiony na słuchanie” – ubolewa przewodniczący Fundacji dodając, że Jan Paweł II był nauczycielem i prawdziwym mistrzem dialogu.

Ks. Drob wyraził radość, że tegoroczny Dzień Papieski zbiega się w czasie z „Dziedzińcem dialogu” ? cyklem debat wierzących, poszukujących i ateistów o relacjach nauki, kultury, społeczeństwa i wiary oraz o współodpowiedzialności za świat.

Z kolei ks. Dariusz Kowalczyk z zarządu Fundacji zwraca uwagę, że zgłębianie papieskiego nauczania w dziedzinie dialogu, „może przynieść poprawę umiejętności twórczego spotkania ludzi odmiennych poglądów czy wyznawanej wiary, ludzi głęboko religijnych i szczerze poszukujących Boga”. Jana Pawła II cechował niezwykły wręcz szacunek dla każdego człowieka, z którym się spotykał, a budowany na respektowaniu jego ludzkiej godności – podkreśla ks. Kowalczyk.

Jego zdaniem, kolejny Dzień Papieski powinien zwrócić uwagę na rangę i konieczność dialogu także wewnątrz samego Kościoła. Przywołuje przy tym słowa samego papieża Wojtyły (z adhortacji Reconciliatio et paenitentia): „Kościół (…) jest świadomy, iż ze swojej natury jest sakramentem powszechnej komunii miłości; ale także jest świadom istniejących w jego łonie napięć, mogących stać się czynnikami podziału”.

Papież wskazywał następnie: „Aby przezwyciężyć konflikty i sprawić, by zwykłe napięcia nie szkodziły jedności Kościoła, musimy wszyscy stanąć wobec Słowa Bożego i odrzuciwszy własne subiektywne zapatrywania, szukać prawdy tam, gdzie się ona znajduje, to jest w samym Słowie Bożym i w jego autentycznej interpretacji podawanej przez Magisterium Kościoła”. Papież zachęcał do wysłuchania wzajemnych opinii, szacunku, powstrzymywania się od pospiesznych sądów i cierpliwości.

 

TRANSMISJA ONLINE

Prośba o modlitwę

Pomódl się w czyjejś intencji, albo złóż prośbę o modlitwę

Msze Święte

Kościół Parafialny w Gdowie
Pon - Sob
6:30, 7:00, 18:00

Niedziela
6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00

Kaplica w Zagórzanach
Niedziela
9:00, 15:00

Aktualności

Strona na facebook-u

Kalendarz

Maj 2020
P W Ś C P S N
« lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Uwagi do strony

Jeżeli masz jakieś uwagi co do strony lub treści pisz na:

parafiagdow@gmail.com

logowanie

Logowanie talent@parafiagdow.pl

Analytics

STAT

stat4u
POWSTAŁA NOWA OFICJALNA STRONA PARAFII W GDOWIE ! POLECAMY!