You are currently viewing IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – LAETARE

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – LAETARE

Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu, w dawnej polskiej tradycji nazywana „śródpościem” bądź „półpościem”. Nazwy te wskazują dobitnie, że połowa okresu paschalnego przygotowania jest już za nami. Warto zatem zrobić pewne podsumowania i zastanowić się, czy postąpiłem na drodze nawrócenia i przemiany oraz podjąć jeszcze większy wysiłek, by dobrze wykorzystać przeżywany okres liturgiczny.

        Wszyscy pamiętamy jak boleśnie dotknęło nas zamknięcie kościołów w ubiegłym roku. Teraz są one otwarte, ale każdy dzień może przynieść zmianę. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnią chwilę. Przygotujmy się do dobrego przeżycia Świąt Wielkanocnych przez udział w nabożeństwach wielkopostnych: Droga Krzyżowa w Gdowie w piątek o godz. 550 i 1730 dla dorosłych, o godz. 1530 dla dzieci i o 1900 dla młodzieży. W Zagórzanach w czwartek o godz. 1700. W każdy Piątek Wielkiego Postu zapraszamy również na całodzienną Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 730 do 1730. Na stronie internetowej parafii jest kalendarz, w którym można zapisać się na adorację. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, w Gdowie o godz. 1700, wcześniej o 1630 Droga Krzyżowa, a w Zagórzanach o 1550. Podczas Gorzkich Żali składamy ofiary na wystrój Ciemnicy i Grobu Pańskiego.

        W piątek (19.III.) przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Myślą i sercem chciejmy towarzyszyć solenizantom tego dnia oraz Ojcu Świętemu Franciszkowi w rocznicę inauguracji Jego pontyfikatu. W związku z bliskim już czasem Wielkiego Tygodnia osoby, które chcą włączyć się w przygotowanie Liturgii Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego zapraszamy na spotkanie w piątek o godz. 2000.

        W przyszłą niedzielę (21.III.) o godzinie 1600 zapraszamy na 45-minutowy spektakl muzyczny w wykonaniu zespół Noro Lim pod tytułem „Idziemy za Tobą” oparty na rozważaniach drogi krzyżowej.

        Dziękujemy za ofiary złożone dziś w kopertach na prace inwestycyjno-remontowe przy naszej świątyni. Kilka uwag o pracach prowadzonych w parafii. Kończymy inwentaryzację cmentarza. Efekty można zobaczyć na stronie https://gdow.grobonet.com/ . Po Wielkanocy rozpoczniemy ustalanie dysponentów grobu i kwestię opłat za groby. Remont wieży rozpocznie się na wiosnę przyszłego roku. Jeżeli chcemy otrzymać pieniądze, nie możemy rozpocząć prac przed rozstrzygnięciem złożonych wniosków o dotację. Trwają prace pielęgnacji drzewostany wokół kościoła. Przygotowywana jest również dokumentacja na wykonie wjazdu w miejscu ołtarz „koronacyjnego” i kostki wokół kościoła. Koszt remontu pieca wyniósł 3800 zł.

        W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej wieczności odszedł Śp. Stanisław Dudek. Polećmy go miłosierdziu Bożemu we wspólnej modlitwie – Wieczne odpoczywanie…

        Życzymy błogosławionej niedzieli oraz opieki świętych patronów na każdy dzień Wielkiego Postu. Na Wielkopostnej drodze przemiany serca nie nas wspiera opieka Świętego Michała Archanioła.