You are currently viewing XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

    „Zdaj sprawę z twego zarządu” (Łk. 16, 2)

    Czcigodni myślę, że to wezwanie z dzisiejszej ewangelii jest dobrą okazją do rozliczenia z dwóch lat posługi na urzędzie proboszcza w Gdowskim Sanktuarium. Dziękuję Pani Gdowskiej, ze mogę po zacnych poprzednikach ks. kanoniku Stanisławie Jarguzie i śp. ks. kanoniku Stanisławie Bętkowskim z waszą pomocą dołożyć cegiełkę do rozwoju parafii i Sanktuarium Matki Bożej. Co udało się zdziałać od 23.08.2020 r.

 

Kaplica Zagórzany

1. Malowanie dolnej kaplicy.

2. Wykonanie Sanitariatów

3. Zakup i montaż drzwi do chłodni

4. Zakup i montaż systemu multimedialnego (tablet, telewizor, program do pieśni)

5. Zakup używanych organów cyfrowych do kaplicy.

6. Naprawa kanalizacji oraz porządkowanie terenu wokół kaplicy.

 

Cmentarz Gdów

1. Inwentaryzacja cmentarza.

2. Pielęgnacja drzew i wycinka suchych.

3. Zakup głośników zewnętrznych na uroczystości.

 

Sanktuarium w Gdowie

1. Zakup i montaż systemu multimedialnego (tablet, telewizory, program do pieśni)

2. Założenie systemu do transmisji nabożeństw.

3. Wymiana sterowania dzwonów.

4. Remont nagłośnienia (dołożenie głośnika w nawie głównej) i zakup zestawu pogrzebowego.

5. Wykonanie mechanizmu zasłaniania cudownego wizerunku Naszej Pani Gdowskiej.

6. Modernizacja wystroju prezbiterium (wyrównanie poziomów, wykładzina, świece na ołtarzu)

7. Wymiana części starego oświetlenia (sufit i prezbiterium)

8. Odświeżenie kościoła białą farbą z zewnątrz i częściowo wewnątrz.

9. Remont kopuły wieży.

10. Pielęgnacja drzew wokół kościoła i porządkowanie terenu.

11 Wykonanie podjazdu do kościoła dla służb ratowniczych i prac budowlanych.

12. Zakup maszyny do sprzątania kościoła.

13. Zakup organów cyfrowych do czasu decyzji remont czy budowa nowych organów.

Parafia w Gdowie

1. Przygotowanie i wyposażenie kancelarii parafialnej (komputer, ksero, drukarka)

2. Wykonanie remontu salek, dokończenie remontu mieszkań księży wikarych.

3. Wykonanie części kostki przy plebanii.

4. Naprawa nagłośnienia pielgrzymkowego.

5. Próby porządkowania Ogrodu Różańcowego.

 

Plany inwestycyjne na najbliższy czas

1. Wykonanie projektu remontu dachu i ocieplenia stropu.

2. Wykonanie elewacji i dokończenie remontu wieży (wykonanie izolacji murów).

3. Wykonanie chodnika wokół kościoła.

4. Przygotowanie projektu odnowienia ołtarzy i malowania kościoła.

5. Dokończenie prac związanych z możliwością pochówku na nowej części cmentarza oraz wykonanie słupków wskazujących poszczególne części cmentarza i remont ogrodzenia cmentarza.

6. Dokończenie kostki przed wikarówką i ocieplenie wikarówki.

7. Remont budynku Zorzy.

 

    Z serca dziękuję za waszą hojność i zaufanie. Powierzyliście mi ogromne fundusze, dzięki którym wszystkie wyżej wymienione pracy mogły być wykonane. Zostały już w całości zebrane środki na wypłacenie wykonanego remontu kopuły wieży. W kasie parafialnej znajduje się: na koncie parafialnym 92 000 zł., na koncie cmentarza 105 000 zł. Ogólna wartość wykonanych remontów i zakupionych rzeczy wraz z bieżącymi wydatkami na prąd, ogrzewanie, wodę, płace pracowników wynosi 890 000 zł. W ciągu dwóch lat.

 

    „Kościół to nie tylko do z kamieni i złota, Kościół żywy i prawdziwy to jest serc wspólnota.” – tak śpiewamy w jednej z piosenek religijnych. Gorąco dziękuję za wszystkie działające grupy parafialne, zwłaszcza Parafialną Radę Duszpasterską, za czas adoracji, modlitwę różańcową za udział w nabożeństwach, szczególnie w Roratach, za dorosłych angażujących się w liturgię. Cały wysiłek w budowanie infrastruktury na nic się zda jeżeli nie będzie żywej wspólnoty parafialnej ludzi, mężczyzn i kobiet, którzy te mury wypełnią żywą obecnością. Dlatego jak św. Paweł pragnę, aby przez modlitwę i współdziałanie nasza parafia stawała się Bożą rodziną.

    W środę (21 IX) święto św. Mateusza apostoła i ewangelisty. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 1800, po niej Msza święta. Intencje dziękczynne i błagalne na Nowennę można składać do skrzynki umieszczonej przy ołtarzu Matki Bożej. Kandydatów do bierzmowania z klasy 8 zapraszamy na kolejne spotkanie o godz. 1800

    W czwartek (22 IX) zapraszamy na spotkania kandydatów do Bierzmowania z klasy 7 o godz. 1600, Członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej o godz. 1930.

    W piątek (23 IX) zapraszamy na całodzienną Adorację Najświętszego Sakramentu od 730 do 1800. W pozostałe dni Adoracja Najświętszego Sakramentu od 1700 do 1800. Okazja do spowiedzi codziennie rano od 615 do 715 i wieczorem od 1700 do 1750.

 

    Arcybiskup Marek Jędraszewski ustanowił coroczny Diecezjalny Dzień Modlitwy za Młodzież. W naszej parafii będziemy go obchodzić w przyszłą niedzielę i powiązany z możliwością wsparcia inicjatyw duszpasterstwa młodzieży w naszej parafii i w diecezji. Młodzież będzie zbierać ofiary na ten cel do skarbon przed kościołem.

    Zachęcamy do czytania prasy katolickiej dostępnej na stoliku z tyłu kościoła. Jest nowy numer czasopisma MIŁUJCIE SIĘ. Administracja Cmentarza z powodu choroby będzie nieczynna do końca miesiąca. Mężczyzn zapraszamy na Pielgrzymkę na Jasną Górę w najbliższą sobotę 24 IX. Zapisy w zakrystii.

    Wszystkim Parafianom i gościom naszego Sanktuarium pragniemy życzyć Bożego błogosławieństwa w rozpoczętym tygodniu. Niech Matka Najświętsza otacza Was swoją opieką i wyprasza u swego Syna potrzebne łaski. Zawierzając się wstawiennictwu Świętego Michała Archanioła, prośmy o  pokój na Ukrainie i przemianę serc dla wrogów.